Oltenita in miscare!

Despre proiect:

„Oltenita in miscare!” este un proiect educational extracurricular initiat in 2017, de catre Fundatia PRAIS care se adreseaza elevilor din clasele pregatitoare si I – IV din orasul cu acelasi nume. Obiectivul principal al acestui proiect a fost promovarea activitatilor fizice in randul elevilor din Oltenita, prin alergare usoara timp de 10 minute zilnic, prin crearea de cluburi de alergare in fiecare scoala participanta si prin participarea la final, la concursurile intra-scolare de alergare.

Implementare si rezultate:

Proiectul educational „Oltenita in miscare!” si-a propus sa construiasca o comunitate activa de elevi printr-o premiera: angrenarea elevilor, zilnic sau de mai multe ori pe saptamana in activitati fizice usoare desfasurate in scoli, in afara orelor de educatie fizica, integrand si copiii care nu pot alerga din motive medicale: acestia puteau sa mearga 10 minute alaturi de colegii lor pe acelasi parcurs, facand astfel si ei miscare.

Lectiile deschise in pasi de dans au angrenat aproximativ 900 de elevi din clasele pregatitoare si I-IV, din cele 5 scoli din oras. Au avut loc 5 lectii deschise in care copiii au invatat pasi simpli de street dance sub atenta supraveghere a doi coregrafi.

Rezultatele cluburilor de alergare dovedesc receptivitatea elevilor si profesorilor fata de activitati care promoveaza miscarea regulata. Au fost desfasurate 280 de activitati in care s-au implicat 588 de elevi din 25 de clase din toate scolile orasului.

La concursurile intra-scolare de alergare “Oltenita in miscare!” au participat 800 de elevi din cele 5 scoli din oras. Acestia au alergat pe o distanta de minimum 300 m, pe nivel de clase. Toti participantii au primit cadouri si diplome de participare, iar primii 3 elevi care au trecut linia de sosire au primit medalii si diplome de excelenta. Fundatia PRAIS, alaturi de Partenerul Fondator al proiectului, compania Panovia, a premiat cele mai active clase, scoli si cadre didactice.